انواع کابل های کواکسیال

معرفی انواع کابل های کواکسیال

چکیده محتوای این صفحه

در حال حاضر با انواع کابل های کواکسیال مواجه هستیم . کابل کواکسیال یک نوع کابل انتقال داده بوده ، که معمولاً برای انتقال سیگنال‌ها استفاده می شود . این کابل‌ها از دو عایق داخلی و خارجی تشکیل شده ، که بین آن‌ها یک لایه فلزی درج شده است .

مس یا آلومینیوم متریال تشکیل دهنده این کابل ها می باشند و از تداخل الکترومغناطیسی جلوگیری می کنند . به دلیل خصوصیات مثبتی که در آن ها دیده می شود ، در جلوگیری از نویز و سیگنال های تداخلی فوق العاده خواهند بود . در حال حاضر این محصول در نمونه های متعددی تولید شده ، که به شرح آنان می پردازیم .

 

انواع کابل کواکسیال

افزایش بهره وری از این محصول ، سبب شده تا با انواع کابل های کواکسیال مواجه شویم . موارد زیر همگی کابل کاربردی در صنعت آر اف هستند ؛

 • کابل LMR
 • کابل RG
 • کابل Rigid Series
 • کابل HELIAX Series
 • کابل کواکسیال مونتاژ شده

 

ساختار کابل کواکسیال سری lmr

در بین انواع کابل های کواکسیال ، این نمونه کاربرد بیشتری دارد . سری LMR که مخفف عبارت ” مدیریت کمتر ” است ، یک نوع کابل کواکسیال با ساختاری بسیار پیشرفته و بهینه است . این کابل‌ها در برابر تداخل الکترومغناطیسی حساسیت کمتری دارند و قادر به انتقال سیگنال های با فرکانس بالا با و تلفات کمتری هستند .

ساختار کابل کواکسیال سری LMR به شرح زیر است ؛

 • روکش خارجی : این لایه از PVC یا مواد دیگری که استحکام و مقاومت بالایی دارند ، تشکیل شده است ، تا کابل را در برابر خطرات مختلف حفظ کند و از آسیب‌های ناشی از شرایط محیطی مانند ؛ آب ، هوا ، نور خورشید و غیره حفظ کند .
 • لایه دوم : این لایه از فویل آلومینیومی تشکیل شده است و برای جلوگیری از تداخل الکترومغناطیسی کاربرد دارد .
 • لایه سوم : این لایه از فوم پلی‌اتیلن بافته شده است و برای عایق‌بندی و جلوگیری از خطرات مختلف مانند هوا ، آب و خورشید به کار می‌رود .
 • روکش داخلی : این لایه نیز از PVC یا مواد دیگری با استحکام و مقاومت بالا تشکیل شده است و برای حفاظت و عایق‌بندی داخل کابل ، مورد استفاده قرار می‌گیرد .

در بررسی انواع کابل های کواکسیال ، نام کابل ال ام آر ، زیاد به چشم‌ می خورد که به خوبی آن را بررسی کردیم .

 

ساختار کابل کواکسیال سری RG

سری RG یک نوع کابل کواکسیال است که در انتقال سیگنال های الکترونیکی و کامپیوتری ، تلفن و تلویزیون به کار می‌رود و یکی از انواع کابل های کواکسیال می باشد . ساختار این کابل فوق العاده به شرح زیر است ؛

 • روکش خارجی : این لایه از PVC ، PU ، TPE و یا مواد دیگری تشکیل شده است ، که کابل را در برابر آسیب‌های متعدد حفظ می کند .
 • لایه دوم : این لایه از فویل آلومینیومی یا فویل مسی تشکیل شده است و برای جلوگیری از تداخل امواج بکار می رود .
 • روکش داخلی : این لایه نیز از PVC ، PE و یا مواد دیگری با استحکام و مقاومت بالا تشکیل شده است ، که برای حفاظ از کابل و عایق‌بندی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد .

ساختار کابل کواکسیال سری RG به دلیل تعداد لایه‌های کمتری نسبت به سری LMR ، تلفات سیگنال بیشتری را در هنگام انتقال داده‌ها تجربه می‌کند . اما به دلیل استفاده گسترده و عمومی بودن این سری از کابل کواکسیال ، اغلب در بسیاری از برنامه‌های ارتباطی و شبکه‌های کامپیوتری استفاده می‌شود . این کابل ویژه نیز در گروه انواع کابل های کواکسیال قرار می گیرد ‌.

 

ساختار اصلی کابل کواکسیال RIGID SERIES

کابل کواکسیال Rigid Series یک نوع کابل کواکسیال است که برای انتقال سیگنال‌های الکترونیکی با باند فرکانسی بالا و در شرایط سخت و صنعتی به کار می‌رود . این کابل‌ها دارای ساختاری بسیار محکم و سخت هستند ، که در آن ها شاهد قابلیت تحمل فشار و کشش بیشتر هستیم . این محصول نیز یکی دیگر از انواع کابل های کواکسیال بوده ، که به بررسی آن می پردازیم ؛

 • لایه روکش خارجی : این لایه از PVC ، PU ، TPE و… ساخته شده ، که از کابل در برابر خطرات مختلف مانند آب ، خورشید ، نور UV و مواد شیمیایی مراقبت می کند .
 • لایه عایق : این لایه از فوم پلی‌اتیلن بافته شده است و برای جلوگیری از تداخل امواج رادیویی عملکرد خوبی دارد .
 • لایه روکش داخلی : این لایه نیز از PVC ، PE و یا مواد دیگری با استحکام و مقاومت بالا تشکیل شده است ، که برای مراقبت و عایق ‌‌نمودن کابل مورد استفاده قرار می‌گیرد .

همچنین ، نوع دیگری از کابل کواکسیال Rigid Series وجود دارد ، که به عنوان کابل کواکسیال Semi-Rigid Series شناخته می‌شود . این نوع کابل ، نسبت به Rigid Series از برنز و آلومینیوم ساخته شده است .

 

ساختار اصلی کابل کواکسیال HELIAX SERIES

کابل کواکسیال HELIAX Series یک نوع کابل کواکسیال با ساختاری بسیار قوی و محکم است ، که در شرایط سخت و صنعتی به کار می‌رود و یکی از انواع کابل های کواکسیال خواهد بود ‌. این کابل‌ها دارای ساختاری بسیار محکم و مقاوم بوده و کشش بیشتر و تحمل فشار در آن به خوبی دیده می شود . ساختار این کابل به شرح زیر است ؛

 • لایه روکش خارجی : PVC ، PU ، TPE و… متریال تشکیل دهنده این لایه بوده و سدی قدرتمتد در برابر خطرات ناشی از آب ، خورشید ، نور UV و مواد شیمیایی است ‌.
 • لایه عایق : فوم پلی‌اتیلن عنصر اصلی برای ساخت این لایه بوده و تداخل الکترومغناطیسی را به حداقل می رساند .
 • لایه شیلد : این لایه از مس بافته شده است و برای جلوگیری از تداخل الکترومغناطیسی و تضعیف سیگنال‌ها کاربرد دارد .
 • لایه روکش داخلی : PVC ، PE نیز موارد سازنده این لایه هستند ک به دلیل استحکام و مقاومت بالا برلی عایق بندی داخل کابل استفاده می شوند .

در میان انواع انواع کابل های کواکسیال ، HELIAX Series از برنز و آلومینیوم با کیفیت بالا ساخته شده که در برابر حرارت و دما های بالا مشکلی نخواهد داشت و انعطاف پذیری خوبی دارد .

 

کابل کواکسیال مونتاژ شده چیست ؟

یکی دیگر از انواع کابل های کواکسیال ، این محصول می باشد . کابل کواکسیال مونتاژ شده ( Assembled Coaxial Cable ) ، به مجموعه‌ای از کابل کواکسیال و اتصالات آن گفته می‌شود که در قالب یک واحد آماده برای استفاده عرضه می‌شود . در این نوع کابل ، اتصالات بر روی سر کابل تعبیه شده و به آسانی در دستگاه‌های مختلف مانند روترها ، مودم‌ها ، تلویزیون‌ها و موارد دیگر قابل استفاده هستند .

این نوع کابل‌ها در اندازه‌ها ، طول‌ها و اتصالات مختلفی وجود دارند و می‌توان به سادگی آن‌ها را با توجه به نوع اتصالات مورد نیاز و طول کابل ، انتخاب کرد . این کابل‌ها در حالت عادی با استفاده از پیچ یا جک بر روی دستگاه‌های مختلف نصب می‌شوند و با اتصال به منبع سیگنال ، انتقال داده‌ها را از آن خروجی می‌دهند .

کابل کواکسیال مونتاژ شده برای استفاده در شبکه‌های کامپیوتری ، تلویزیون و رادیو ، ارتباطات صنعتی و همچنین در سیستم‌های امنیتی و نظارتی به کار می‌رود .

به دلیل طراحی آن به صورت یکپارچه و آماده برای استفاده ، کابل کواکسیال مونتاژ شده به راحتی و به صورت پراکنده در بازار موجود می‌باشد و در بسیاری از موارد می‌تواند ، به عنوان گزینه‌ای مناسب برای نصب سریع و آسان باشد . این کابل به عنوان عضوی در مجموعه انواع کابل های کواکسیال کاربرد زیادی دارد .

 

کلام آخر

مجموعه سیگنال ارتباط یکی از بهترین عرضه کنندگان انواع کابل های کواکسیال در بازار بوده و کیفیت محصولاتش نیز زبان زد است . با خرید محصولات این مرکز ، به بهترین و مرغوب ترین تجهیزات دسترسی خواهید داشت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *